Ponožky! Ponožky! Vedeli ste, že sa s nimi dá kopec veľkých pohybových vecí a je to pomôcka, ktorú máte kedykoľvek pri sebe? Tak vyzuť ponožky a poďme sa hýbať…

Ponožkové pexeso
Na toto ponožkové pexeso budete potrebovať veľa, veľa ponožiek. Ideálne, ak sú všetky oprané a treba ich popáriť. Všetky ponožky porozhadzujte po celom dome len tak kade-tade. Mamička, alebo ocko si sadne na zem do tureckého sedu a vašou úlohou je hľadať správne páry. Ale pozor! Treba ich chytiť prstami na chodidle a tak ich aj priniesť. Do jedného chodidla jednu ponožku, a do druhého chodidla druhú ponožku. Tak bude celý pár pokope. Už ich stačí len priniesť mamičke a tá ich zamotá do guľôčky.
 
Tip: a čo s ponožkami, ktoré nemajú pár? Za každú jednu si urobte 2 drepy.
Ponožkové preteky
Ponožky porozhadzujte kade-tade ( a to nôžkami, nezabudnite). A urobte si preteky! Kto prvý nazbiera ponožky do svojho lavóra? Pozor! Zbierame  iba chodidlami a vždy 2 ponožky naraz – aby pracovali všetky svaly rovnakým dielom! A obe nôžky naraz.
Ponožkový chodníček
Urobte si dráhu z ponožiek. Ponožky poukladajte jednu za druhou a kráčajte len po ponožkovom chodníčku. Kráčajte vpred, ukladajte jednu nohu za druhou, kráčajte vzad, bokom, ponožky preskakujte bokom zo strany na stranu spojenými nohami, preskakujte vpred a vzad, skáčte spolu – nôžky od seba, kráčajte ako opička…
 
Tip: máš iba dve ponožky? To vôbec nevadí! Postav sa na ne, jednou nôžkou na jednu a druhou na druhú. Teraz sa postav na jednu nohu a ponožku, ktorá je viac vzadu presuň dopredu a polož na ňu nôžku. Teraz zase na druhú a premiestni druhú ponožku. Takto sa posúvaj dopredu. Koľko vládzeš dôjsť? Kam až ďaleko ťa ponožky dovedú?
Zem je láva
Prejdi do cieľa. Ale pozor! Môžeš kráčať len tak, že budeš kráčať po ponožkách. Keď si všetci vyzujete ponožky a rozhodíte ich po miestnosti, vytvoria sa vám ostrovčeky, po ktorých sa dá kráčať. Tak poďte na to. Ak niekto stúpi na zem – niekto iný ho môže zachrániť tak, že mu obuje ponožky. Ten si ich vyzuje nohami a môže pokračovať v hre.
Z kameňa na kameň
Porozhadzujte ponožky po priestore. Premeňte sa na jašterice – nohy i ruky na zemi. A teraz kráčajte po ponožkách. Predstavte si, že ste jašteričky a môžete kráčať len po kamienkoch v potôčiku. Nakoniec keď prejdete celým potokom si ľahnite pohodlne na podložku a predstavujte si, že ste jašterička, ktorá sa vyhrieva na slniečku. Keď si oddýchneš, vyskúšaj to ešte raz. Teraz si však daj ponožkové klbko na chrbát a kráčaj tak, aby ti nespadlo na zem.
Ponožková naháňačka
Klasická naháňačka. Jeden naháňa, ostatní utekajú. Kto je chytený, rýchlo si vyzuje ponožky nôžkami samozrejme. Zachrániť ho môžeš tak, že mu tie ponožky zase obuješ.
 
Vzhľadom na bezpečnosť, je toto hra, ktorá sa lepšie hrá na koberci, gymnastickej podlahe alebo vonku na tráve.
Ponožková škôlka
Tvojou úlohou je splniť všetky úlohy a stať sa ponožkovým kráľom.
·       10x vyhoď ponožky vysoko a chyť ich
·       9x vyhoď ponožku jednou rukou a chyť jednou rukou
·       8x vyhoď ponožku pravou rukou a chyť ľavou rukou
·       7x vyhoď ponožku, tleskni a chyť
·       6x pravou rukou popod pravú nohu a ľavou rukou popod ľavú nohu si ponožku podaj
·       5x tak isto ako predtým, ale dokola poza chrbát
·       4x vyhoď, tľapni sa po zadku a chyť
·       3x vyhoď, vyskoč a chyť
·       2x vyhoď, čupni si a chyť
1x vyhoď, zatoč sa a chyť.
Ponožková triafačka
Každý má svoje vyzuté ponožky v hre. A čo je úlohou? Počas jednej pesničky triafať ponožkami ostatných hráčov. Aj takými, ktoré nájdeš hocikde priletené na zemi!
 
Výborná akčná rozohrievačka!
Kopaná s ponožkami
Uchop ponožku prstami na chodidle a odkopni ju čo najďalej. Bež k nej a urob to opäť tak isto. Povedzme 10x. Kam až ďaleko vás ponožky dovedú? Urobte si preteky.
 
Tip: Pri každom odkopnutí ponožky bež k nej a urob nejakú pohybovú úlohu, na akej sa dohodnete. Drepy, výskok, otočka, sed a ľah…
Ponožkové sochy
Postav sa na svoje ponožky. Tvojou úlohou je počas hudby sa pohybovať po priestore tak, že stále budeš stáť na ponožkách. Musíš ich šúchať ich po zemi a chodidlo nesmieš odlepiť z ponožky. Až sa hudba stopne – ani sa nepohni. Pokračuješ opäť, keď začne hrať hudba.
Obmnena: zahrajte sa sochy tak, že budete mať chodidlá na ponožkách a dlane na zemi. Pohybujte sa po priestore týmto spôsobom. Stále platí, že chodidlá sa nesmú odlepiť od podlahy. Ak máte viac ponožiek, dajte si ich aj pod dlane.
Ponožky na kope
Ponožky poukladáme do kruhu tak, aby bolo o jednu menej ako všetkých hráčov. Pustíme muziku a deti kráčajú – alebo sa hýbu podľa našich povelov – na jednej nohe, cúvaním, chôdzou bokom, atď. – okolo kruhu. Keď sa hudba zastaví, každý rýchlo uchmatne jednu ponožku – rukami! Komu sa ponožka neujde – splní pohybovú úlohu. Teraz opäť dáme ponožky na miesto a hra začína odznova. Nikto nevypadáva z hry. Všetci pokračujú ďalej.
Ponožkový futbal
Opäť potrebujeme ponožky. Tentokrát ich porozhadzujte, po celej miestnosti. Uchopte ponožku do jedného chodidla a odhoďte ju čo najďalej. Výborne! Teraz si urobte z fliaš bránky a skúste triafať do brány. Je už na vás, či sa budete hrať – kto trafí do brány – alebo budete mať aj brankára, ktorý vám v tom bude brániť. Fantázii sa medze nekladú.
Pavúk a myšky
Premeňte sa na pavúkov a poďte zbierať mušky na večeru. Mušky budú ponožky porozhadzované po izbičke. Vždy k niektorej prídi, daj si ju na bruško a zbieraj ďalej. Urobte si doma preteky. Ktorý pavúk je hladnejší? Ktorý nazbiera viac mušiek? Keď budú všetky mušky pozbierané, vezmite si ich niekde do kúta môžete sa zahrať triafaciu hru. Ocko bude hladný pavúčisko, postaví sa na druhý koniec miestnosti, ruky si spojí do kruhu a skúste ho trafiť! Kto koľko trafí? Keď bude pavúk najedený , tak potom malé pavúčiky povozí na prechádzke.
Ponožková dráha
Urob si dráhu z ponožiek. Ponožky si poukladaj ako dráhu krížom – krážom. A teraz si vymysli ,akým spôsobom po nej budeš kráčať.
 
·       Kráčaj po ponožkách (ponožky po dĺžke).
·       Preskakuj ponožky (ponožkové guľôčky).
·       Ruky – nohy na ponožkách.
·       Preskakuj bokom.
·       Postav sa na ponožku jednou nohu, druhou sa odraz a zatoč sa.
·       Postav sa na ponožku oboma chodidlami, dlane opri o zem. Pomocou rúk sa otoč dookola, nohy stále stoja na ponožke.
 
 
Ponožková bojovka
Rozdeľte sa  do dvoch skupín a postavte sa oproti sebe. Alebo aj dospelí. Označte si stred priestoru šnúrou alebo opaskom od župana. Každá skupina bude mať rovnaký počet ponožiek. Pokojne aj tie, čo ste si práve vyzuli. Úlohou bojovníkov je zbaviť sa čo najväčšieho počtu ponožiek a to  tak, aby na jeho území bolo ponožiek čo najmenej. Pustite hudbu. Počas celej pesničky prebieha boj. Keď pesnička skončí – bojovka končí tiež. Teraz si spočítajte, koľko ponožiek máte na vašom území. A presne toľko drepov (alebo iných cvikov) všetci urobte!
Strážca pokladu
Strážca pokladu si sadne do stredu miestnosti a okolo seba v tesnej blízkosti si poukladá ponožky. Do jednej ruky si vezme jednu ponožku. Teraz zatvorí oči. Ostatní hráči sa snažia veľmi potichu – kráčajú po špičkách – ukradnúť strážcovi ponožky. Keď strážca niečo započuje – môže trafiť hráča ponožkou. Ten musí jednu ponožku vrátiť a ísť na začiatok. Keď už strážca nebude mať žiadne ponožky – spočítajú si hráči tie ulúpené. Kto má najviac – bude ďalší strážca pokladu.
Kocúr a myšky
Všetci si sadnite do kruhu. V hre sú tri páry ponožiek. Do jednej ponožky napchajte ďalšie 4 ponožky – to bude tučný kocúr. Tá zvyšná ponožka je myška. Na povel Štart! si začnite podávať ponožky v kruhu jedným smerom – ponožky štartujú oproti sebe v kruhu. Úlohou kocúra je dohoniť myšku, a úlohou myšky je nenechať sa chytiť. Hráč, pri ktorom  sa stretne kocúr aj myš, musí splniť nejakú pohybovú úlohu, na ktorej sa vopred dohodnete.
 
Tip: v hre môže byť aj viac myšiek, prípadne kocúrov pri väčšej skupine.
Ponožkové výzvy
·       Vyzuj si ponožku bez rúk iba nohami.
·       Vyzuj kamarátovi ponožky iba nohami.
·       Obuj si ponožky iba nohami.
·       Daj si ponožkové klbko na hlavu a urob 5 drepov.
·       Vykopni ponožku čo najvyššie.
·       Vlož si ponožku do dlane a čo najpevnejšie ju stisni. Dlane si vymeň.
·       Posaď sa na zem, nohy vystri pred seba a medzi lýtka si vlož ponožku. Zahraj si silácke preteky sám so sebou. Tvoje nohy stisnú ponožku a nechcú ju pustiť a tvoje ruky sa ju snažia vziať. Kto vyhrá? Nohy, či ruky?
·       Postav sa oboma nohami na ponožkové klbká. Teraz sa postav na špičky, prevaľ sa chodidlami cez ponožku a postav sa na päty. A takto sa hojdaj na ponožke.
 
Tma ako v rohu
Urobte si ponožkový chodníček a zahrajte sa:
Vašou úlohou je so zaviazanými očami pozerať sa len chodidlami a kráčať po ponožkách.
Hrajte sa vo dvojici. Porozhadzujte ponožky po miestnosti. Jeden z vás má zaviazané oči a ten druhý ho slovne naviguje. Ale pozor! Hráč so zaviazanými očami nesmie stúpiť na ani jednu ponožku.
Opice
Rozhádžte ponožky po priestore. To budú banánové šupky. Vašou úlohou je premeniť sa na opice – dlane i chodidlá si položte na jednu ponožku – banánovú šupku, zadok vysoko a kráčajte tak, že kĺžete ponožky po podlahe. Pozor! Šmýka sa! Rovnako ako banánová šupka na zemi.
Nebezpečná ulička
Deti rozdelíme do dvoch skupín a postavíme ich oproti sebe tak, že vytvoria uličku. Každé dieťa má v ruke svoje „smradľavé“ ponožky. Vyberieme jedného hráča, ktorého úlohou je prebehnúť na povel uličkou! A ostatné deti? Snažia sa ho predsa trafiť svojimi ponožkami.