Žabička maličká vykúka spod kríčka.

Ukrýva sa pred bocianom, večer ba aj nadránom.

Čupí si tam potichučky, keď on číha na žabičky.

Nepohne sa ani troška, čaká kým poletí muška.

Bociana dávno niet, nepočuť už klepot znieť.

A tak celkom odvážna, skáče z lekna na lekná.

O hlbokom drepe bolo toho popísaného už veľa. Ale vaše časté otázky vedú ku strečingu detí. Na svojich pohybových hodinách s deťmi vidím, ako sú už päťročné deti „poskracované“ a stuhnuté a hlboký predklon, či hlboký drep im robí veľké ťažkosti. Veľa z nich si nevie „čupnúť“ s položením celého chodidla na podložku, i keď hlboký drep je jednou z pohybových zdatností, ktoré deti robia prirodzene. A pritom, aby naše telo fungovalo správne a bolo pohybovo zdravé potrebuje byť silné, vnímavé a zároveň OHYBNÉ.

Hlboký drep – ŽABA – je jedným z pohybov, ktorý sa dá využiť rôznymi spôsobmi. Naučte seba i deti, oddychovať v hlbokom drepe, čupnúť si bezbolesti a zlepšíte si tým peristaltiku, flexibilitu, činnosť hlbokého stabilizačného systému a pohyblivosť chrbtice. Mne tento pohyb veľmi pomohol pri preťaženej chrbtici, ktoré vzniklo na základe diastázy brušnej steny. A znova zapopjiť do činnosti brušné svaly, samozrejme i s inými cvikmi.

Ako na to? Nič viac netreba, len si čupnúť celou plochou chodidla na zem, kolená smerujú rovnakým smerom ako prsty na chodidlách, zadok spustiť a uvoľniť smerom k zemi. V prípade, ak vás, či deti veľmi „ťahá“ a cítite bolesť, podložte si päty poskladaným uterákom, alebo nízkou podložkou tak, aby ste cítili ťahanie, ale nie bolesť. Pravidelnosťou sa svaly, fascie, a väzy uvoľnia a bude to jednoduchšie. Osvedčilo sa mi u detí, veľmi nekorigovať presne podľa „učebnice“ správny postoj. Áno nenechám ich stáť na vnútornej hrane s klenami vytočenými dnu, ale pre veľmi „tuhé“ deti, to nie je jednoduchá pozícia. Pravidelným opakovaním po niekoľko dňoch uvidíte, že ich postoj sa zlepšuje a žabka naberá svoju správnu „fazónu“.

Ako motivovať deti? Vydržme týždeň. Každý deň iná aktivita. Hlboký drep by sa mal stať však vašou každodennou aktivitou už nastálo – v rámci zdravého pohybu a tela.

  1. deň – poznáte básničku Žabiatko od Ľudmily Podjavorinskej? Dosť dlhá a krásna básnička na to, aby ste vydržali v drepe a ešte sa popritom i zabavili. Zopakujte aspoň 5x za deň. 
  2. deň – vyššie nájdeš básničku o žabke. Zahrajte sa hru – povedzte si zakázané slovo – napríklad mama – a ak ho niekto povie – všetci musia si čupnúť a spolu si povedzte básničku.
  3. deň – čupnite si do žabky a kotúľajte si spolu loptu. Podávajte si ju poza chrbát, buchnite o zem a hoďte, hádžte jednou rukou, atď. Vydržte 10 min. 2x denne
  4. deň – poďte do žabky a na zem si položte papier a farbičky. Zvládnete nakresliť obrázok a popritom nezmeniť polohu? 
  5. deň – zahrajte sa hru. Budete potrebovať kocku na hádzanie. Čupnite si do žaby v kruhu všetci hráči. Začína najmladší hráč. Hádže kockou a keď hodí 3 – 3 x vyskočí. Hádže ďaľší, atď, atď. Keď obídete celé kolo a budete mať ešte chuť pokračovať – ten kto hodí – vopred si dohodnite číslo – sa postaví a oddychuje až pokiaľ nehodí ďalší hráč dohodnuté číslo. Hrajte tak dlho, ako vás to bude baviť.
  6.  deň – zahrajte sa v hlbokom drepe – ide pieseň dokola.
  7.  deň – Žabky si posadajú v rade za sebou a masírujte si chrbátiky. Hrajte sa na hladkací telefón ( ten čo je na konci – nakreslí tvar a ten sa postupne kreslí, až k prvému hráčovi, keď príde na začiatok – povedia si tvary a zistia, či sa zhodujú)

ZAHRAJTE SA……..

Žabí princ

Vytlačte si hrací plánik, pripravte si figúrky na hranie – my sme si pokreslili kamene a kocku na hádzanie. Nič viac nepotrebujete. Texty úloh sú na hracom plániku.

Hrací plán je potrebné vytlačiť na A3, ale my sme ho dali na A4 a je to ok. Na väčšom je ale krajšííííí.

A čo je cieľom hry? dostať sa zo stredu rybníka na kameň so stratenou kráľovskou korunou a vyslobodiť zakliateho princa. Výherca dostane sladkú pusu od princeznej. Ktože to asi je?

Stiahni si hrací plánik na vytlačenie.