Čo sme tento týždeň stihli: pozrieť sa na očko Achillovke, urobiť si otlačku chodidla, dýchanie máme tiež už v očku a dnes si vyskúšame, ako nám fungujú svaly – nezabudnite si všetky tieto veci zapisovať a kresliť, a alepiť do svojho denníčka. Tak, aby sme v nedeľu mohli vyhodnotiť ako si na tých nohách stojíme. V nedeľu príde ten správny deň.

Najčastejšou chybou v diagnostike chodidiel je, že si častokrát zamieňame plochú nohu a plochovbočenú. Za každý problém sú zodpovedné iné svaly a každý problém má i iné riešenie. Nie je úlohou tohoto kurzu dignostikovať nohy a chodidlá vašich detí, aby ste si vedeli sami nastaviť pohybovú terapiu a cvičiť s deťmi. Úlohou tohoto kurzu je naučiť vás pozerať sa na tie nohy, vnímať odchylky – vedieť vyhodnotiť kedy je načase hľadať odborníka, a zároveň, ak už toto všetko máte za sebou a máte diagnostikovanú ploché alebo plochovbočené chodidlo, pomôcť vám namotivovať deti a vás k pravidelnej pohybovej aktivite a správnemu pohybu. Lebo tieto starosti nám vložka nazachráni. Áno i ona má v určitých prípadoch (povieme si inokedy) svoje opodstatnenie, ale v konečnom dôsledku nám chodidlo a nohy opraví len správny pohyb.

Dnes sa budeme hrať na turistiku v obývačke. Ideálne je maliarska páska, ktorou si vyrobíte rôzne cestičky po celom byte. Ak nemáte maliarskú pásku, rovnako vám poslúži špagátik, ktorý občas prilepíte lepiacou páskou, aby sa veľmi nehýbal a nemenil smer. Vyrobte si takéto cestičky. Dnes i zajtra sa s nimi budeme hrať. Tuto vám vkladám moju obľúbenú pesničku a ešte predtým než sa vydáte cestičkami si pomasírujte chodidlá loptičkou alebo ježkom.

Prvá úloha pre mamky alebo ockov. Sledujte deti. Pozerajte sa ako pracuje chodidlo pri chôôdzi vpred. Teraz mrknite na to, ako sa odvíja chodidlo pri chôdzi vzad. Vidíte rozdiel? v ideálnom prípade by odvíjanie chodidla malo byť v oboch prípadoch rovnaké. Pri plochých alebo vbočených chodidlách však ideálne odvíjanie chodidla uvidíte len pri chôdzi vzad. Hm? Ako ste na tom? Čo to pre nás znamená? Kráčajte s deťmi vzad. Cúvajte a učte chodidlo, ako je to správne. Stimulujte svaly na chodidle a posilňujte i týmto spôsobom. Zapíšte si do denníčka – čo ste odpozorovali. ďalšia vec, na ktorú sa pozeráme je či kolená pri chôdzi smerujú dopredu, alebo hádžu očkom na druhé koleno. Alebo naopak – pozerajú lelky do strán. Zase si zapíšte, čo ste zistili. Teraz si nechajte postaviť deti na špičky – vytvorila sa klenba? Či je chodidlo viac menej ploché. Zapíšte si to. A nakoniec povedzte dieťatku nech sa rovno postaví a pozerajte sa zo zadu. Má prepnuté uzamknuté kolená v stoji? Zase si to zapíšte.

A teraz sa poďme hrať. Aká je Vaša pohybová úloha na dnes? Vytvoriť si cestičky a kráčať. Pustite si obľúbené detské pesničky a na každú pesničku si dajte iný typ chôdze.

Išla sova na tanec

Išla sova na tanec. Kráčajte dopredu po cestičkách tak, že budete ukladať jedno chodidlo za druhým. Na druhú slohu kráčajte bokom. Na tretiu slohu bokom na druhú stranu. Na poslednú slohu opäť vpred ukladaním chodidiel.

Naša zem je guľatá

Naša zem je guľatá. Kráčaj ako ti pesnička spieva. Prvá sloha kráčaj po cestičke, potom ako zebra vysoko zdvíhaj nohy, žirafa na špičky, opica po rukách aj nohách ale ritka vysoko, slon – veľké kroky.

Obrovské…

Tučniak.

Tučniak. Kráčajte po pätách. Vydržte celú pesničku.

Bocian

Bocian. Kráčajte a nohy dvíhajte vysoko. Vždy urobte 5 krokov a zastavte sa na jednej nohe. Stojte. Napočítajte do 5, nohy vymeňte a kráčajte ďalej. A vydržte celú pesničku.

Pavúk
Pavúk.

Pavúk. Kráčaj ako pavúk. Ritku maj nad podlahou a nešúchaj j u po nej. Dávaj si pozor na to, aby kolienka stále smerrovali dopredu a nepusinkovali sa pri chôdzi.

Remeselníci.

Remeselníci. Na pesničku striedaj chôdzu vpred a vzad. Na rýchle tempo vpre a na pomalé kráčaj vzad.

HRA: Ešte sa chceš hrať? Ľahni si na zem, opri si chodidlá o mamku, ako vidíš na obrázku a skús po nej kráčať. Ustojí to mamka? (ak nie – oprite sa o stenu). A kam až vyjäkráčaš, po kolená? po pupok? Koľko vydržíš?

A nakoniec si z videa urobte masáž a rozpohybovanie chodidla. Veď už to poznáte.