Čísla! Pri čítaní zahraničných štúdií ( pretože slovenské žiaľ nemáme ) sa dozviete, že plochá noha naozaj nie je problém ľudstva. Plochú nohu u detí má cca jedno na 100tis. Hovoríme o plochej nohe v dôsledku poklesu pozdĺžnej klenby. Plochá noha sa nopak voväčších číslach objavuje po 65 roku života a je dôsledkom poklesu svalovej aktivity, pevnosti kostí, práce šliach a vo veľkej miere životného štýlu a v spojení s inými diagnózami.

Naopak, flexibilná plochá noha alebo inak plochá noha spôsobená vbočením členku je u detí do 6 rokov približne 53% a s postupným dozrievaním a vekom klesá. Štúdie z rôznych štátov sa síce trošku menia hore dole ale v konečnom dôsledku sa to stále pohybuje okolo tohoto čísla. Vedci zistili, že vývoj plochej nohy ovplyvňuje vek, pohlavie, váha a vývoj do jedného roka ( ale to už dávno vieme). A zaujímavý fakt je, že flexibilne ploché nohy majú častejšie chlapci ako dievčatá. A tí, čo majú väčšie číslo chodidla.

Čo je však potešujúca sprváva je, že flexibilne plochá noha, nepredstavuje zdravotný problém pre jedinca ak je funkčná. Funkčnosť plochej nohy je ovplyvnená členkovým kĺbom, dĺžkou Achillovej šľachy a postavením bedrového kĺbu, ktoré zabezpečujú svaly na riťke. A tie sú ovplyvnené funkčnosťou hlbokého stabilizačného kĺbu. Čo z toho vyplýva? Celé telo treba opraviť!

Takže čo? Schody milí rodičia! Aby sme zabezpečili pevnosť členku, svalov okolo neho a dostatočnú svalovú silu potrebujeme chodiť po schodoch a ne výťahmi. Tak šupito! Úloha na tento deň – zaviesť chôdzu po schodoch – smerom hore samozrejme, do svojho života. Bývate na 11 poschodí? Vôbec to nevadí. Vystúpne na 8 a choďte zvyšok pešo. Aj takáto malá zmena, pomôže k lepšiemu. Všímajte si ale pri chôdzi detí, aké je postavenie kolena. Naučte deti, že koleno sa musí pozerať dopredu a nie na druhé koleno. Toto zabezpečí správne postavenie chodidla pri chôdzi a tým i posilnenie správneho svalového reťazca. A to predsa chceme.

A aby sa nezabudlo na Achilovku. Žabka a sedenie na pätách so založenými prstami vám ju krásne ponaťahuje.

Domáca úloha – postavte si deti na podlahu a jemne im nadvihnite prsty na chodidle smerom hore. Napíšte mi, čo ste zistili! Skúmajte a vnímajte chodidlo.

Okrem iného nás dnes čaká krásna tvorivá úloha. Posaďte sa na zem alebo stoličku na zem si dajte veľký papier a nakreslite s obrázok. Ideálne fixami – zanechajú stopu bez tlačenie. Fixu chytajte medzi palec a druhý prst na nohe. Kreslite oboma nohami. Vašimi dielami sa pochváľte v skupine. Potešíme sa.

Nezabudnite si dnes zacvičiť. Virtuálne sa na vás teším!