Máme tu posledný víkend nášho nožičkového programu a s ním aj malú rekapituláciu.
Uvedomme si, že na to, aby naše deti mali zdravé nohy, treba aby bolo funkčné celé telo a aby bolo funkčné celé telo, potrebujeme funkčné nohy. Je to začarovaný kruh, z ktorého sa nedá von, treba len opraviť dielik po dieliku aby ten kruh bol kolotoč, ktorý bude fungovať.
Tak si len zhrňme na čo si dávať pozor a pokojne si to nalepte na chladničku:
- deti potrebujú prirodzený pohyb – denne a veľa! tréningy sú super, ak sa inak nedá, ale behanie na ihrisku ako neriadená strela, alebo v lese je to naj, čo deti v tomto veku potrebujú.
- ak deti vykonávajú šport s jednostranným zaťažením – venujte sa kompenzačným aktivitám, alebo rekreačne iným športom – vytvárajte rovnováhu. (vrcholový šport a tlačenie detí do výkonu, proti ich zákonitostiam – preťažovanie organizmu, zvyšovanie kĺbových rozsahov násilnou manipuláciou, atď vedie skratkou do pohybového dôchodku)
- Všímajme si a dbajte na to, ako deti sedia. Pozor na dvojité W, zhrbené chrbáty, jedna noha pod zadkom. Zarábame si na nefunkčný stred tela, skoliózu atď…
- Pozerajme na to, ako stoja – pozor na prepnuté uzamknuté kolená. Menia nám postavenie panvy, chrbtice, hlavy a v konečnom dôsledku i kolien a chodidiel.
- Topánky a stále tie topánky. Dbajme na správne obutie, článok o obúvaní nájdete perfektný tu… a pravidelne kontrolujme, či deťom sedí veľkosť.
- Stimulujte. Nechajte deti chodiť bosé! Vonku i vo vnútri. Zabezpečte doma dostatok stimulujúcich povrchov – občas podložka, koberec, prípadne stimulačný koberec.
- Starajte sa o chodidlá – šteklite, masírujte, kúpte vo voňavom kúpeli s penou, krémujte a venujte sa im.
- Používajte chodidlá i na inú činnosti ako kráčanie – upratujte hračky, vyzúvajte ponožky, podávajte si veci nohou.
- Využívajte schody, kde sa len dá – smerom hore myslím. Bývate v paneláku? vystúpte o 3 poschodia nižšie a zvyšok dojdite pešo. Posilníte ritky a tie treba pevné na to, aby nám členok pevne hrdo stál.
- Strečujte. Rozpávky pozerajte aspoň chvíľu v žabke, aby ste ponaťahovali šľachy a svaly.
- Dýchajte. Ak ste zistili, že deti majú nesprávny dychový stereotyp, dýchajte a hrajte sa s bublifukom, balónikmi, píšťalkami a inými pomôckami.
- Ak už máte diagnostikovaný problém – rehabilitujte!
- Verte si a pracujte na sebe! Vaše deti budú presne ako vy. A len pozitívny príklad i vo vzťahu k svojmu telu dokáže zmeniť zaužívané. A to sa týka i pohybov a celého tela.
Nakreslila som vám hru. Tak ak sa vám zapáči, stiahnuť, vytlačiť a hrať sa.

Hrajte sa, hýbte sa, choďte veľa von a na prechádzky. Využite všetko, čo ste tu za posledný mesiac našli. Cvičte! Ak sa Vám páčilo, alebo ste všetko nestihli – pokojne si program zopakujte. Držím vám palce a dúfam, že som vás nakopla k väčšiemu uvedomeniu si vlastného tela, k nakopnutiu pracovať s vašimi deťmi a všímať si, čo nás ovplyvňuje každý deň.
Ďakujem, že ste to so mnou zvládli. Napíšte mi prípadné pripomienky a vaše postrehy. Alebo len tak do skupiny…

A poďte si ešte haxne rozhýbať a posilniť.

Publikácia Zdravé nôžky
Publikácia Zdravé nôžky.

Pohybová abeceda
24 a viac pohybových aktivít na krásnych kartách