Dnes sa budeme venovať dýchaniu. Dýchanie hrá veľmi dôležitú úlohu pri pohybe a nielen pri ňom. Aby nám fungoval hlboký stabilizačný systém ako celok, je veľmi dôležité aby sme vedeli správne dýchať.

Pozrite sa na to, či správne dýchajú vaše deti. Povedzte im, aby sa zhlboka nadýchli – ak sa im pri nádychu zdvihnú ramená – dýchajú do hornej časti hrudníka a tým preťažujú pomocné dýchacie svaly ( lichobežníkové svaly, šikmé svaly krku a zdvíhače lopatky) – tie sa nesprávnym používaním skracujú a tým sa dýchanie „presunie“ do nesprávnej časti hrudníka – to znamená, že deti nepoužívajú pri nádychu dostatočne bránicu a tým nie je efektívne zapojený hlboký stabilizačný systém. To v skratke. Ak sa chceš o dýchaní dozvedieť viac, čítaj tu…

Dozvieš sa tam, aj ako naučiť správne dýchať deti i seba, ak to treba… a ak to treba, tak sa tomu venujte, bez toho nepôjde nôžky popraviť.

Nezabudni, dnes na žabku.

Ľudmila Podjavorinská, Žabiatko, pôvodná nahrávka Opus

Postav si vežu z kociek, a ak nemáte doma kocky – môžete si takto upratať hračky do škatule – lego alebo iné skladačky. Pekne pri tom posilníte nôžky, sedacie svaly a i bruško.

Okrem toho, čo máme dnes za úlohu – oddychujeme. Naozaj. Telo potrebuje aj relax, aby malo čas načerpať sily. Pomasírujte si navzájom nôžky, nakrémujte si ich, namočte do lavóra s voňavou penou. O nôžky sa treba starať – nosia nás celý život.