Minulý týždeň sme sa venovali celému telu, lebo je veľmi dôležité, aby sme pochopili, že aby sme mali zdravé nôžky, netreba len „opraviť“ chodidlá. Ale to, ako kráčame, našľapujeme, odvíjame chodidlo a stojíme, či používame naše telo pri športe a iných bežných činnostiach záleží od svalového nastavenia celého tela. Myslite na to každý deň. Vnímajte ako sedíte a stojíte a vnímejte to spolu s deťmi.

Dnes si bližšie posvietime na chodidlá. Konkrétne ako to vyzerá tam dole. Nôžky nás nosia celý život a zaslúžia si, aby sme sa o ne starali. Je tak?

Toto sú kosti na našej nohe. Pozri sa ne ne. Vyzerajú rovnako ako kosti na ruke. Dokonca tam máme aj rovnaké svaly, ohýbače prstov atď. To znamená, že by mali vedieť dokázať tie isté veci ako ruka. Pozri čo dokážem s nohami ja a potom si povieme, čo čaká teba. Kuki kuk tuto..

Ak sa ti dá, vytlač si tento obrázok. Keď naň klikneš, objaví sa to v plnej veľkosti.

A teraz si vezmi mamkinu ceruzku na oči a pokús sa tieto kostičky nakresliť na tvojej nohe. Chytaj, hmataj a skúmaj tú haxňu. Je to dôležité, pretože zajtra sa budeme rozprávať o tom, ako je položená na zemi a čo je pre ňu dôležité.

Nohu si potom nalep do zošita a kostičky si vyfarbi. Vieš ich porátať koľko ich je? Všimli ste si, že všetky prsty sa skladajú z troch kostičiek a len palec z dvoch? Vieš si aj na nohe nahmatať kostičky? Skús ohýbať prstami hore dole, zakývať, zdvihnúť a pozoruj, čo sa na tom tvojom chodidle deje. Vidíš na obrázku kĺbiky? To sú tie časti, kde sa spájajú dve kosti. Vieš tie kĺby nájsť aj na tvojom chodidle?

Teraz si skontroluj špinky medzi prstami, pokús sa každý prst akože, akože vyšróbikovať – zatoč s ním do všetkých strán a na každý jeden prst si daj božtek. Dokáže to aj tvoja mamka?

Čo dokážeš s tvojimi nohami ty?

Poďme sa na to spolu pozrieť. Dnes si spolu dáme harmonikovú rozcvičku a potom sa zahráme s nôžkami.

Nauč pozerať a vnímať svoje nohy.

Táto hra sa dá hrať vtedy, keď máš vo svojej izbičke poriadny neporiadok. V tomto by nemal byť problém, či?

Mamička ti zaviaže oči šatkou a bude ti dávať hádanky. Napríklad: nájdi v izbičke autíčko. Tvojou úlohou bude pomaly kráčať po izbičke a nôžkami to autíčko hľadať. Keď sa ti to podarí – dostaneš ďalšiu hádanku. Tip: striedajte hračky rôzneho materiálu. Naučte nohy vnímať a kráčať vedome s citom.

Uprac si hračky s nôžkami.

Keď už ste sa dohrali, poupratujte si hračky do škatule a bez použitia rúk. Mamička alebo ocko ťa chytí pod pazuchy. Bude ťa nosiť ku hračkám a ty ich dvíhaj a nos do škatule len nohami. Priťahuj kolená k brušku, aby ti nespadli a pevne drž chodidlami. Posilníš dolné končatiny, bruško, ritku a aj chodidlá. A mamky budú tiež siláčky.