Čo sú tie nohy vlastne zač. Vedeli ste? Tak sa vydajme spolu s deťmi na cestu krok za krokom a spoznajme ich. Ale ešte predtým, než sa dostaneme krôčik po krôčiku tam kam treba, pozrime sa na svoje telo.

Nezabudni, že všetky pohybové aktivity,

ktoré budeme spolu robiť – robíme naboso!

Pohyb je potrava pre mozog

Dnes si povieme niečo o tom, prečo je dôležitý pohyb pre naše telo.

Vieš o tom, že deti a dospelí keď sa veľa hýbu, behajú, chodia na prechádzky, byciklujú atď, tak majú silnejšia svaly, pevnejšie kosti a sú múdrejší? Naozaj. Pohyb je potreva pre mozog – a na to, aby mozog fungoval na plný plyn potrebuje veľa pohybu. Okrem toho, všetci chceme byť silní, zdraví a šťastní. Tvoje telo ostane dlhšie mladé a hravé. Pohybom si budujeme imunitu, naše srdce sa stáva silnejšie a vitálnejšie.

Pohyb trénuje tvoj mozog cibrí pamäť, pozornosť a aj logické procesy. Zistili vedci a tí sú veľmi múdri.

Aby telo bolo funkčné a nohy zdravé potrebuje spĺňať tieto tri funkcie – byť silné, ohybné a vnímavé. Dnes sa sústredíme na ohybnosť. Pretože, ak je niekde niečo stiahnuté a tuhé – svaly, ktoré potrebujú zamakať nemajú dostatok priestoru na svoj plný výkon. Je to veru tak. Urobte si spolu túto úlohu a potom si zacvičte podľa videa.

Vaša úloha na tento týždeň okrem videa bude každé ráno sa zahrať na žabku a vydržať celú básničku „Žabiatko“, verím, že to zvládnete. Ak menším deťom bude básnička dlhá a nebudú to vedieť vydržať – možete si v žabke čupnúť oproti sebe a kotúľať si napríklad loptičku, alebo opakovať grimasy a hrať sa na opakovacieho papagája.

Ľudmila Podjavorinská, Žabiatko, pôvodná nahrávka Opus, klikni sem, čupni ako žabka a vypočuj si básničku. Vydržíš to? A čo mamka, či ocko? Ak niekoho pri tejto pozícii ťahajú svaly, alebo to bolí, podlož si päty karimatkou, alebo knihou. Tak, aby to jemne ťahalo, ale nebolelo. Postupne, každým dňom, je tvoj cieľ mať obe päty na zemi bez bolesti. Toto by mala byť oddychová poloha. Okrem toho, že si uvoľníš a ponaťahuješ svaly, šlachy, fascie, tak aj tvoje vnútornosti jemne pomasíruješ a uvidíš zlepšenie ( napríklad pri kakaní :O)

videokurz je dostupný pre registrovaných účastníkov