Ak máte doma bublifuk, šup s ním sem a fúkať a trénovať dýchanie!

Piatok v znamení opakovania a hrania. Čo ste včera zistili testom so zdvihnutými prstami? Vytvorila sa deťom klenba, či nie? V prípade, že áno, je to ďalšia známka toho, že noha je flexibilne plochá, čo znamená vplyvom oslabeného členku a svalov dolnej končatiny a HSS. V prípade, že sa klenba nevytvorila patríte medzi to minimálne percento, ktorí majú plochú nohu v dôsledku poklesu klenby. A tu je otázka, či ste už boli u ortopéda alebo nie. Opäť. Pretože flexibilná noha do 6 rokov býva podľa štatistík bežná u detí a spravidla, správne vedenie – ako vnímanie tela, vzor rodiča, uvedomenie si státia a sedenia, správn obúvanie a dychové stereotypy – stále ešte nie v rehabilitačnom meradle, ale v režime dostatku prirodzeného pohybu – znížia percento detí s flexibilne plochou nohou do 10 roka života. V prípade, ak ide o plochú nohu v dôsledku poklesu klenby – je do 6 rokov najväčší potenciál rehabilitáciou a správnym cvičením, obúvaním čo najviac „opraviť“. Všetko záleží, ale od stupňa deformity v oboch prípadoch. Preto naozaj treba vyšetrenie odborníka, aby ste vedeli ako na tom ste a vedeli rozumne vyhodnotiť, akou cestou sa vyberiete ďalej.

Nuž, ale sľúbila som hry. Takže sa dnes zameriame na skákanie! Prečo na skákanie? Pretože je to dostatočne náročný pohyb pre posilnenie svalov a zároveň dostatočne náročný pohyb, ktorý ak sa nerobí správne, vie veľa pokaziť.

Choďte s deťmi von a všímajte si ako skáču a preskakujú. Kamene, z múrika, z obrubíka. Dávajú pri doskoku kolená k sebe? Padá im klenba pri doskoku v dôsledku vbočenia členku pri dopade chodidla na podložku? Dopadnú na podložku s dupotom? A ako to vyzerá pri odraze? Napadlo nás niekedy si to všimnúť? Tak toto všetko dnes zmeníme. Ako vyzerá správny doskok? Troška teórie :O)

Tak? ešte raz. Na čo sa pozerám? Ako sa odrazia? Odvinie sa chodidlo? Pri dopade – idú najprv špičky a potom mäkko dopadne päta? Ako vyzerá plocha chodidla na podlahe. Je rovnomerne zaťažená, alebo padá dovnútra. A čo kolená? Idú si dať pusu, alebo pekne pozerajú vpred. Vašou úlohou bude dnes toto na deťoch odpozerať a ak nájdete chybičky – opravovať, opravovať, opravovať. Napríklad vonku. Nájdite každý nízky múrik, schodík, či obrubník. Vyskakujte hore i dole. Preskakujte čiary na chodníku či kamienky. Alebo mláky, ako my vo vílovskom tábore :O) Hrajte sa a napravujte.

Nuž a deti, ktoré sú úž na preskakovanie kamienkov si nakreslia kriedou na chodník panáka a šupito zahrajte sa spolu. Ale predtým sa naozaj o tom skákaní porozprávajte.