Už sme si povedali, aké je telo jedna veľká skladačka. To je ako včera s tými kockami. Keď sa vám ich podarí postaviť jednu nad druhú dokonale a žiadna nevytŕča – bude veža pevná, silná a nespadne. Ale keď len jedna kocka stojí trošku inak a nesprávne veža sa „heglá“

Preto je veľmi dôležitá aj chrbtica a to, ako nám funguje. Aby chrbtica fungovala, potrebujeme vedieť správne dýchať, mať funkčný hlboký stabilizačný systém, s tým úzko súvisí nastavenie panvy a od toho postavenie bedrových kĺbov, kolien a chodiel. Preto by bola veľká chyba sa zamerať len na svaly chodidla a naše úsilie nasmerovať na zbieranie sklených guľôčok chodidlami. Ale aj k tomu príde. Teraz sa však mrknime na chrbticu.

Pozrite si tieto obrázky s deťmi, spolu si ich prečítajte a porozprávajte sa o nich. Zbytočne im budeme vysvetľovať rovno si sadni pri obede, ked nebudú chápať prečo…

Na dnes máte fajnovú úlohu – vyzlečte si deti do spodnej bielizne a odfoťte si ich spredu, zozadu a z boku. Fotografie si nalepte do zošita. Zajtra si povieme, čo s nimi.

Keď sú tie želatínové cukríky preťažované, vysychajú, opotrebovávajú sa a vznikajú rôzne deformity chrbtice – vyskočená platnička, bolesti, nesprávne zakrivenie chrbtice.

Urobte si malý prieskum. Kto u vás doma má aký rozsah pohybu? Do tabuľky si zapíš meno a zakresli postavičkami, kto sa ako hýbe. Nakoniec vyhodnoť smajlíkom, ako na tom ste. Potrebuje sa niekto zlepšiť v pohyblivosti chrbtice? Ak áno, či s tým urobíš?

Na tabuľku klinki a vytlač si. Hraj sa a skúmaj.

A aby to nebolo len o kreslení – ak je sneh – mazaj sa sánkovať, ak nie šupito niekam do kopca aspoň na prechádzku.

Dnes máš za úlohu okrem žabky a rozhýbania chrbtice i zacvičiť si celé video. Huráááá.

Ľudmila Podjavorinská, Žabiatko, pôvodná nahrávka Opus

Zajtra sa pozrieme na sedenieeeee….